نماد اعتماد الکترونیکی

خوانش انتقادی یک شعر علی باباچاهی - مینو نصرت

خوانش انتقادی یک شعر
علی_باباچاهی
——
شعر زیر‌ را چند بار بخوانید لطفا !

طول سایه ها 
از......؟ 
—-
ابر سرنگون
بیگانه باعلف 
رشد می کند 
روی پندارماه
آن‌بالا
کمانه ای 
از انتهای فواره‌
باقامت آب 
شتاب می گیرد
تا پهنای علف 
طول سایه را
به سرعت طی کند
میان زخم ‌کهنه و
کتف های بریده
وقتی آستین در آستانه ی باد
بی پرده می نهاد

ابر سرنگون عبارتی است که هم بر فروپاشی ابر و هم بر بی سری آن دلالت دارد؛ در عین حال نمایی از ابر در حال سقوط به دست می دهد. اگر سر را بمثابه فرمانده بگیریم در اینصورت با دال ابر بی سر-نابینایی مواجه می شویم که فرمانش رها شده و قیقاج می رود. اما ابر نماد آب است و رویش علف به باروری آن متکیست. در نتیجه ما با ابری مواجه هستیم که هم بی سر است و هم سترون و ازینرو بیگانه با علف رشد می کند. حال اگر این صحنه را از چشم ماه بنگریم ابر سرنگون حکم فواره ای را پیدا می کند که سرش رو به علف زار است و در حال سقوط. راوی-شاعر در این نقطه خود ماه شده است. اینجا توجه به جاذبۀ ماه و تأثیرش بر حیات روی زمین قابل توجه است. از طرفی عبارت «روی پندار ماه / آن بالا» را اگر با نگاه از فراز به فرود بخوانیم و دو نیروی مهکشند و کهکشند را که حاصل جاذبۀ ماه و خورشید توأمان بر زمین است مد نظر قرار دهیم، با شفقت میلی عاشقانه مواجه می شویم که عطش علفزاران را بر نمی تابد. در عبارت « میان زخم کهنه و / کتف های بریده» جزر و مدی از اسطوره های کهن تا اساطیر مذهبی را می توان دید که با عطش خاک و جولان انبوه ابرهای سترون نسبتی دیرینه دارند. تصویری که دو سطر پایانی شعر به دست می دهد عبارت از کالبدی فاقد خویشکاری است: وقتی آستین  در آستانۀ باد / بی پرده می نهاد ...سوژه ای در انتظار  باران...
شعر از تخیلی بی نظیر بهره مند بوده و چشم اندازهایی خلق می کند که لذت خوانش را مضاعف می سازد؛ از طرفی خوانندۀ شعر بویژه شعری که حاصل کشف و شهود ذهنی ورزیده است، نیز می باید تا حدودی بتواند سرعت گامهای خود را با سرعت و جهش های شعر هماهنگ سازد یا به عبارتی ذهنی هوشمند و چالاک داشته باشد.  به نظر من زبان ناخودآگاه وقتی خود را به نوشتار تحمیل می کند و بویژه در هیبت شعر خود را متجلی می سازد، ناقل اندیشه ای مهم است؛ اگر من آن را درک نمی کنم، مشکل از من است نه شعر و نه شاعر شعر.

مینو نصرت 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه کردن

«تمامي كالاها و خدمات اين وبسایت، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.»
طراحي و پياده سازي سايت: شماره تماس جهت طراحي سايت